Featured

В да л вежсьӧм

Коми-пермяцкӧй кылын [л] да [в] сёрнишыэз чередуйтчӧны. Эта вежсьӧмыс тыдалӧ мукӧд кылын, кӧр [в] вуджӧ [л] шыӧ.

Коми-пермяцкӧй кылын [в] вуджӧ [л] шыӧ, кӧр сулалӧ кыв шӧрын гласнӧй одзын: нывнылыт, но нывлӧ.

[В] оз чередуйтчы [Л]-кӧт то кытшӧм случайезын:

- множественнӧй числоа эманиммезын: кыввез, пöввез, вöввез;

- звукоподражательнӧй кыввезын: нявöстны, кивöстны.

- сложнӧй кыввезын (если мӧд торыс пондӧтчӧ [в] шысянь): лысва, синва, черива;

– прилагательнӧйезын (нимтаннэзын) -овӧй суффиксӧн: пуовӧй, кӧртовӧй;

- заимствованнӧй кыввезын: воробей, совет.

Видзӧтам примеррез:

 

Л//в вежсьӧмыс миян кылын лоис важын ни. Медодз коми кыввезын пантасьліс только [л]. Эта йылісь туйӧ адззыны важ гижан небӧггезісь. [Л] да [В] вежсьӧм коми кылын пондіс пантасьлыны, учёнӧйез шуӧм сьӧрті, 17 – 18 веккезын.

 

 

 

Похожие статьи

Удареннё

Слог

Транскрипция