Featured

В да Л

Коми-пермяцкӧй кылын л да в сёрнишыэз чередуйтчӧны. Эта вежсьӧмыс тыдалӧ мукӧд кылын, кӧр л вуджӧ в-ӧ.

Л гижсьӧ:

- кыв пондӧтчикӧ: лым, лун, лов, лажмыт;

- кыв шӧрын гласнӧйез одзын: солала, юктала, вузалiс, зэлыт;

- сложнӧй кыввезын: горлыс, нимлун;

- заимствованнӧй кыввезын (роч орфограмма сьӧрті): лампа, лагерь, стул, голос.

В гижсьӧ:

- кыв пондӧтчикӧ: важ, вонь, вурун, вартны;

- кыв шӧрын согласнӧйез одзын: солавны, юктавны, кывзыны, мавтны;

- кыв помын: тöв, ныв, юав, висьтав;

- сложнӧй кыввезын (если мӧд торыс пондӧтчӧ в шыпассянь): лысва, синва, черива;

- заимствованнӧй кыввезын (роч орфограмма сьӧрті): воробей, ворота, голос, журнал;

- важся заимствованнӧй кыввезын в да л чередуйтчӧны: сов, соввез, но: сола; угöв, угöввез, но: угöлас;

- множественнӧй числоа эманиммезын: кыввез, пöввез, вöввез;

- звукоподражательнӧй кыввезын: нявöстны, кивöстны.

 

 

 

Похожие статьи

Согласнӧй шыэз

Слог

Фонетика